10 cech idealnych kocyków dziecięcych

Kocyk dziecięcy to coś o wiele ważniejszego niż po prostu dodatkowe ogrzanie dla malucha – musi też zapewniać mu komfort i być bezpieczny. Dlatego specjalnie dla Państwa zestawiliśmy ze sobą dziesięć najważniejszych cech, które powinien posiadać idealny kocyk dla malucha.

 

Podstawowe cechy kocyka dla dzieci

  1. Atrakcyjny – miękki i ładny kocyk jest chętniej używany przez dziecko. A na pewnym etapie życia będzie mu on niezbędny – np. podczas karmienia czy odpoczynku po kąpieli.
  2. Praktyczny – estetyczny wygląd to jednak nie wszystko. Kocyk musi być w pełni funkcjonalny i dostosowany do planowanego użytkowania – czyli wytrzymały i nie tracący swoich właściwości wraz z upływem czasu.
  3. Odporny na częste czyszczenie – kocyk dla niemowlęcia to przedmiot, który z pewnością będzie często prany. Dlatego jest ważne, by był wykonany z materiału, który zachowa elastyczność i delikatność nawet po wielu praniach. Dzięki temu dłużej zapewnimy dziecku komfort, a także będziemy mieli możliwość dokładnego otulenia go.
  4. Dobrej jakości tkanina – na kocyku dziecięcym nie warto oszczędzać. Wybierzmy taki z wysokiej jakości materiałów i pozbawiony usztywnień czy ociepleń. Będzie on bardziej funkcjonalny i wygodniejszy w użytkowaniu.
  5. Starannie dobrany rozmiar – często nie jesteśmy pewni, jakiej wielkości powinny być idealne kocyki dziecięce. Najlepiej, jeżeli wybierzemy taki o wymiarach wynoszących co najmniej 70×100 cm. Możemy oczywiście wybrać większy, warto jednak nie schodzić poniżej tego minimum – w ten sposób posłuży dziecku przez kilka pierwszych lat jego życia.
  6. Niewywołujący alergii – tu po raz kolejny wracamy do odpowiedniego wyboru materiału. Zdecydujmy się na taki, który nie wywoła u malucha reakcji alergicznych.
  7. Dekoracje – jeżeli chcemy, możemy poprosić o ozdobienie kocyka – np. poprzez wyhaftowanie na nim imienia dziecka. Będzie to nie tylko uroczy dodatek, ale też wzruszająca pamiątka, gdy maluch podrośnie i przestanie go potrzebować.
  8. Wygodny – dziecko musi czuć się w kocyku dobrze i komfortowo. Tylko wtedy będzie on dobrze spełniał swoją funkcję, czyli zapewniał maluchowi wygodę i poczucie bezpieczeństwa.
  9. Ciepły – kocyk powinien szczelnie okrywać dziecko i zapewniać mu odpowiednią temperaturę.
  10. Kocyk to dodatek, nie zastępstwo – ten podpunkt łączy się z poprzednim. Pamiętajmy, że kocyk to uzupełnienie dziecięcego ubranka, nie jego zamiennik. Dlatego zawsze ubierajmy malucha „na cebulkę”, wieńcząc całość kocykiem.
Wróć do bloga